اشتـراک گـذاری

بررسی لوگوی برند کوکاکولا

لوگو کوکاکولا

فهرست مطالب

قوطی نوشابه کوکاکولا

در ابتدای این مقاله با هم به مرور مفهوم لوگو و سپس به بررسی خلاصه‌ای از تغییرات لوگوی کوکاکولا می‌پردازیم. پس از بررسی فونت و پالت رنگ استفاده شده در آن، اشاره‌ای به تبلیغات این شرکت می‌کنیم. در نهایت، با بررسی جوهره این کمپانی مطالب را به اتمام می‌سانیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی داستان جالب لوگوی کوکاکولا بپردازیم.

لوگو (Logo)

لوگو‌ها یکی از عوامل مهم در شناخت هر کمپانی هستند. اما بر خلاف تصور عام مردم لوگو‌ی کمپانی‌های مشهور جهان درگذر زمان دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. از این رو اغلب لوگو‌های ماندگار ارزش‌های فرهنگی و تاریخی مهمی را در دل خود جای داده اند. در طول زمان، بسیاری از لوگو‌های مشهور جهان، بر اساس تغییرات در شناسایی شرکت، شرایط فرهنگی دوره و سلیقه مصرف کنندگان، تغییرات بسیاری را تجربه کرده‌اند.

طراحی لوگو از مهمترین فاکتور هاي مهم در این عرصه است. در طراحی یک لوگو، عناصری مثل شعار برند، پالت رنگی، فونت و مفاهیمی که از این موارد تداعی می‌شود اهمیت بالایی دارد. یادگیری و استفاده تمامی این اصول و مفاهیم در طراحی لوگو منجر به اختصاصی بودن کار طراح می‌شود. از این رو با شرکت در دوره‌ی طراحی لوگو به صورت رایگان و آنلاین پیمان اکبری، موسس استدیو طراحان پیشرو، این موارد را فراگرفته و درنهایت به درآمدزایی برسید.

سیر تکاملی لوگو برند کوکاکولا

تاریخچه لوگوی کوکاکولا

یقینا این لوگو جز یکی از شناختنی‌ترین لوگو‌ها در جهان است. با آوردن نام کوکاکولا تمامی مخاطبان به یاد قلم خاص و الگوی رنگی قرمز و سفید شناخته شده آن، می‌افتند. این لوگو از ابتدای فروش نوشابه ها اینچنین نبوده و در طی زمان دستخوش تغییراتی شده است. این تغییرات به خاطر راهبرد‌های متفاوت این شرکت بوده است. در ادامه خلاصه این تغییرات را بیان می‌کنیم. برای خواندن در مورد تمامی تغییرات لوگو کوکاکولا و دلایل آن‌ها تا به امروز، بر روی لینک کلیک کنید.

اولین لوگوی کوکاکولا در سال 1887 ایجاد شده بود و شامل نوشته ساده “کوکاکولا” در رنگ سیاه و سفید بود. در سال 1890، لوگوی کوکاکولا به رنگ قرمز و سفید بروزرسانی شد که هنوز هم در حال استفاده است. در سال 1941، لوگو با یک شکل موج ‌مانند بروزرسانی شد که این مورد نیز مانند رنگ ها همچنان با این شرکت همراه است. در دهه‌های گذشته، همچنین لوگوی کوکاکولا تغییرات بیشتری نیز داشته است که شامل تغییر اندازه و مکان قلم نوشته و اضافه شدن حاشیه سفید برای شکل موج می‌شود.

فونت

اول با هم به داستان جالبی از پدید آمدن اسم کوکاکولا می‌پردازیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسم کوکاکولا توسط حسابدار کاشف فرمول کوکاکولا خلق شد. فرانک ام. رابینسون بیان کرد که دو حرف C در تبلیغات خوب به نظر می‌رسند. سپس رابینسون لوگوی معروف جهانی “نوشابه کوکاکولا” را طراحی کرد. لازم به ذکر است که، او می‌خواست فونت این نوشته خاص و منحصر به فرد باشد. از این رو، استفاده از این فونت تازه ابداع شده به اولین مشخصه منحصر به فرد آن تبدیل شد.

این فونت به نام “سپیس فونت” شناخته شده است و تحت پروانه اختصاصی شرکت کوکاکولا قرار دارد که شامل حروف بزرگ و کوچک با شیبی طولی است. کوکاکولا با استفاده از آن، همیشه حس کلاسیک بودن را برای لوگوی خود حفظ کرده است.  همچنین، این فونت به خوبی مفهوم قدت و سادگی و اعتماد را به مخاطب می‌رساند.

لوگوی برند کوکاکولا

پالت رنگی در لوگوی کوکاکولا

لوگوی کوکاکولا در تاریخ خود از دو پالت رنگی مختلف استفاده کرده است. در ابتدا، این شرکت از پالت رنگ سیاه و سفید برای به تصویر کشیدن حرفه ای بودن، جدیت، قدرت و خلوص استفاده می‌کرد. پس از مدتی، طراحان این شرکت تصمیم گرفتند از پالتی با رنگ های قرمز و سفید استفاده کنند. این دو رنگ نماد شور، جوانی، انرژی، عشق و خلوص تلقی می‌شوند.

لازم به ذکر است، که استفاده از رنگ قرمز بسیار هوشمندانه بوده. به تجربه ثابت شده که رنگ قرمز نه تنها توجه انسان را به خود جلب می‌کند، بلکه در ذهن نیز می‌ماند. کوکاکولا با استفاده از قرمز که رنگی پرانرژی است حتی می‌تواند موجب افزایش ضربان قلب و باز شدن اشتهای افراد شود. همچنین رنگ قرمز نشان دهنده موضوع قدرت، برتری و انحصار طلبی است.

 تبلیغات کمپانی

این شرکت با ترکیب عکس های مختلف و با رساندن مفهوم خنک و نوشیدنی بودن این نوشابه، در ذهن ها ماندگار شده. همچنین کمپین هایی که این کمپانی برنامه ریزی کرده است، باعث شده تا در گذر زمان جایگاه خود را پیدا کند. در مقاله ای دیگر به بررسی چندی از به یادماندنی‌ترین کمپین های تبلیغاتی این شرکت می‌پردازیم.

 

جوهره‌ی برند کوکاکولا (Brand Essence)

جوهره یا عصاره به چند صفت و ویژگی گفته می‌شود که اگر آن‌ها را از آن شرکت بگیریم، دیگر چیزی از هویت آن باقی نمی‌ماند. از این رو جوهره‌ی برند از مهم‌ترین مفاهیم در این عرصه محسوب می‌شود. این مفهوم در شرکت کوکاکولا شامل چندین عنصر اساسی است. این عناصر، هویت منحصر به فرد و جذابیت غیر قابل انکاری را برای مصرف کنندگان در سراسر جهان تعریف کرده اند. در ادامه تعدادی از اصلی ترین اجزای آن آورده شده است:

  • تازگی و مزه:

کوکاکولا به خاطر طعم خاص خنک کننده خود مشهور است. تنها کافی است نام این کمپانی را بشنوید تا این مزه را در دهان خود احساس کنید. این طعم در ابتدا طعمی نوین در نوشیدنی های گازدار بدون الکل بوده است؛ از این رو این نوآوری به همراهی همیشگی برای این کمپانی تبدیل شده.

 

  • حس شادی:

استفاده از نوشابه در جشن ها، تولد ها، مهمانی های دید و بازدید و تمام مناسبت های مفرح دیگر تبدیل به یک رسم شده. علاوه بر این؛ حتما شعارهای نمادین کوکاکولا مانند “شادی را باز کنید” به گوشتان خورده. تیم تبلیغاتی این شرکت توانسته با برنامه ریزی و تبلیغات درست و اصولی، مصرف نوشابه خود را در لحظات شاد و هیجانات مثبت در بین مردم جابیاندازد. بنابر این، مزه شیرین کوکاکولا با خاطرات شیرین مصرف کنندگان گره خورده است و آن را به عناصری جدا نشدنی این نوشیدنی تبدیل کرده.

بطری های شیشه کوکاکولا

  • اصالت:

تاریخچه و میراث کوکاکولا به عنوان یک نوشیدنی محبوب آمریکایی، به آن یک حس اصالت و قابل اعتماد می بخشد. این حس اصالت با استراتژی درست با مصرف کنندگان سازگار شده است.

  • جذابیت جهانی:

همانظور که می‌دانید جذابیت و محبوبیت گسترده کوکاکولا در فرهنگ ها و مناطق مختلف منجر به ارسال و صادرات این محصولات به تمام نقاط جهانشده است. این امر باعث شده تا مردم با استفاده از این نوشابه به یک تجربه مشترک با دیگر مردم جهان برسند. تجربه مشترک و جهانی کوکاکولا آن را یک نماد جهانی تجارب و ارزش های مشترک تبدیل کرده.

  • ماندگاری و پویایی:

طراحی کلاسیک و محبوبیت برجسته کوکاکولا، آن را به یک نوشیدنی بماندگار تبدیل کرده است. کوکاکولا از چالش ها و بحران های زمان عبور کرده و همچنان در حال تکامل و نوآوری می باشد. این نوآوری در حالی است که به ریشه های خود پایبند بوده و ارزش های گذشته را نیز حفظ می‌کند. در نتیجه، این کمپانی باتوجه به ترند های روز و با حفظ اصالت خود به غول این عرصه تبدیل شده.

جمع بندی

تمام این عناصر در کنار هم روح این کمپانی را تشکیل داده اند. این شرکت با برنامه ها و کمپین ها موثر، باعث شده تا با گذشت قرن ها همچنان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان باشد. این موارد کوکاکولا را به یک نوشیدنی پرطرفدار در تمام رده های سنی در جای‌ جای کره زمین تبدیل کرده. در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف لوگو‌ی کاکولا پرداختیم و خوشحال می‌شیم شما با ما و دیگر مخاطبان نظر خود را در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر برای شرکت خود نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از تیم طراحان پیشرو مشاوره بگیرید.علاوه بر این، با کلیک روی لینک می‌توانید از شرایط پکیج‌های طراحی لوگو مطلع شوید و پکیج مد نظر خود را انتخاب کنید.

نویسنده: شاهنده شمشیری

ایمیل: shahande.sh(at)gmail.com

 

 

 

 

4/5 - (1 امتیاز)
تصویر پیمان اکبری

پیمان اکبری

سلام من پیمان اکبری هستم امیدوارم مطالب این سایت بتونه به مسیر برندسازی شما کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader