خانه » آموزش » لوگو‌ی تصویری چیست؟
01 بهمن 1401

لوگو‌ی تصویری چیست؟

خب پیش از اینکه به بررسی دلایل محبوبیت لوگو تصویری بپردازیم ابتدا باید با این لوگوی جذاب و دوست داشتنی آشنا شویم. لوگو تصویری که به نام‌های پیکتورال لوگو یا لوگومارک نیز شناخته می‌شود، ساده‌ترین نوع لوگو در میان سایر آرم‌‌هاست.

این لوگو نوعی سمبل یا آیکون بصری است که با به تصویر کشیدن نمادهای حقیقی و دارای نمود بیرونی بخشی از هویت برند شما را به مخاطب القا می‌کند. برای مثال لوگوی یک فنجان قهوه می‌تواند لوگوی تصویری تاثیرگذاری برای کافه‌ای معروف باشد، که حوزه‌ی فعالیت این برند را به مخاطبین معرفی می‌کند.

چرا باید از لوگوی تصویری استفاده کنیم؟

با وجود تنوع در لوگوها و استفاده از المان‌های گوناگونی همچون حروف، شکل‌ها، رنگ‌ها و تصاویر در آن‌ها، تمامی این آرم‌‌ها با یک هدف مشترک خلق شده‌اند و این هدف چیزی نیست جز انتقال هویت و پیام برند به مخاطبین.

در این میان استفاده از لوگوهای تصویری می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای خلق تصویر برندی قدرتمند و تاثیرگذار باشد. اما چرا باید از لوگو تصویری استفاده کنیم؟ خب جواب ساده است:

– جلب توجه می‌کنند: این لوگوها تصاویری کاملا واضح و آشنا را برای مخاطبین به نمایش می‌گذارند و به همین خاطر می‌توانند به سرعت نگاه هر فردی را به خود جلب کنند. پس اگر می‌خواهید لوگویی چشم‌گیر داشته باشید که در نگاه اول تمامی توجه‌ها را به خود معطوف می‌کند، کافی است از یک لوگو تصویری ساده استفاده کنید.

– پیام برندتان را با سرعت بیشتری منتقل می‌کنند: به دلیل آشنا بودن تصویر و عدم استفاده از شکل‌ها و رنگ‌های انتزاعی و مفهومی، هویت و پیام برندتان سریع‌تر و راحت‌تر به مخاطبین انتقال پیدا خواهد کرد.

قطعا درک مفهوم آرمی که تصویر یک دوربین عکاسی را به نمایش می‌گذارد بسیار ساده‌تر از درک مفهوم خطوط رنگی مبهم است. پس مخاطب با لوگو تصویری ارتباط بهتری برقرار می‌کند.

– بسیار تطبیق‌پذیر هستند: لوگوهای تصویری به راحتی روی بنرها، ماگ‌ها، پرچم‌ها و المان‌های گوناگون بازاریابی قرار می‌گیرند و به دلیل تنوع رنگی و شکلی بالا برای هر صنعتی قابل استفاده‌اند. از این‌ها جالب‌تر، لوگوهای تصویری به سرعت توسط مخاطبین شناسایی می‌شوند. بنابراین اگر برای نشان دادن هویت برندتان از یک لوگوی تصویری استفاده کنید احتمال شناسایی شما برای مخاطبینتان افزایش پیدا خواهد کرد.

لوگوهای تصویری چه کاربردهایی دارند؟

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، لوگوهای تصویری یکی از بهترین گزینه‌ها برای نمایش هویت برند هستند و این اولین کاربرد لوگو تصویری است. بنابراین اگر برند شما هویت مشخصی دارد و می‌توان آن را با استفاده از طرحی شناخته شده همچون همبرگر، تلفن، پرنده و … به دیگران شناساند، پس لوگو تصویری انتخابی مناسب و کاربردی برای شما خواهد بود.

به جز این‌ها، اگر فکر می‌کنید پلتفرم انتخابی شما کیفیت لازم را برای نمایش سایرانواع لوگوها را ندارد، باید بگوییم که کاربرد لوگو تصویری به اینجا ختم نمی‌شود و شما می‌توانید این لوگوی تطبیق‌پذیر و واضح را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید و مطمئن باشید که مخاطبین شما برندتان را به‌راحتی از سایر برندها تشخیص خواهند داد.

البته باید به‌خاطر داشته باشید که گاهی یک تصویر تمامی خطوط تولید و خدمات‌تان را به تصویر نمی‌کشد و در صورتی که کسب‌وکار بسیار گسترده و محصولات متنوعی دارید بهتر است که از سایر انواع لوگو در برند خود استفاده کنید. این یعنی کاربرد لوگو تصویری در کسب‌وکارهای تک محصول بسیار بیشتر است و این سبک از لوگوها پیام برندتان را به شکل واضح‌تری به مخاطبین انتقال می‌دهند.

چرا لوگوهای تصویری محبوبیت زیادی دارند؟

دلایل محبوبیت لوگو تصویری بی‌شمار است، اگر این لوگوهای دوست داشتنی را به صدها نفر نشان بدهید و دلایل محبوبیت آن‌ها را جویا شوید، هر یک دلیل خاصی را برای علاقه‌مندی به این نوع از لوگوها بیان می‌کنند. اما به‌طور کلی اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این لوگوهای رنگارنگ و جذاب، در موارد زیر خلاصه می‌شود:

– آن‌ها ساده و به یاد ماندنی هستند: سادگی یکی از ویژگی‌های بارز لوگوهای تصویری است. این لوگوها ساده و کاملا آشنا هستند و به همین خاطر شناسایی آن‌ها برای مخاطب راحت‌تر است. از طرفی ساده بودن و قابل شناسایی بودن لوگو، به خاطر سپردن آن را برای مغز انسان ساده‌تر می‌کند و یادآوری لوگو را سرعت می‌بخشد. این عامل، اولین و مهم‌ترین دلیل محبوبیت لوگوهای تصویری در بین انواع آرم‌هاست.

– فرای ابعاد زمانی هستند: زمان روی لوگوهای تصویری تاثیر ندارد. درواقع این لوگوها به شکلی طراحی می‌شوند که برای ۱۰، ۲۰ و حتی گاهی ۳۰ سال آینده نیز مناسب باشند. بسیاری از برندهای مشهور دنیا پس از سالیان سال استفاده از یک لوگو تنها تغییراتی جزئی در ظاهر آن اعمال کرده‌اند. سیب گاز زده‌ی برند اپل نمونه‌ای موفق از ماندگاری لوگو تصویری در طول زمان است.

– سازگاری بسیار بالایی دارند: اغلب این لوگوها به‌صورت تک رنگ یا با ترکیب رنگی خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین موضوع آن‌ها را برای قرار گرفتن در پس زمینه‌های گوناگون مناسب می‌سازد.

این روزها با روی کارآمدن پلتفرم‌های گوناگونی که در سایزها و رنگ‌های متنوعی در دسترس عموم قرار گرفته‌اند، نمایش لوگوها نیز تبدیل به چالشی جدی برای برندها شده است. خوشبختانه لوگو تصویری با داشتن شکل مشخص و رها از هر نوع اشکال هندسی عجیب و غریب، می‌تواند با هر اندازه‌ای منطبق شود و در پلتفرم‌های مختلف، بدون ذره‌ای مشکل به نمایش در آید.

– گویا هستند: لوگوهای تصویری قصه‌گوهای توانمندی هستند و می‌توانند در یک نگاه تمام داستان برندتان را برای مخاطب تعریف کنند. هیچ چیز بیشتر از یک تصویر ساده و قابل درک نمی‌تواند پیام شما را به تمامی مخاطبین و مشتریان بالقوه‌تان ارسال نماید. کافی است شکل و رنگ مناسب و صحیح را برای لوگوی خود انتخاب کنید، تا لوگوی تصویری شما تمام منظورتان را منتقل کند.

آیا طراحی لوگوهای تصویری نسبت به سایر انواع لوگو دشوارتر و هزینه برتر است؟

سوالی که ممکن است در این میان ذهن‌تان را به خود مشغول کند، این است که با وجود این محبوبیت بی‌اندازه، آیا طراحی لوگوهای تصویری سخت‌تر و گران‌تر از سایر انواع لوگو است؟ خب در جواب باید بگوییم به هیچ عنوان! همانطور که گفتیم، لوگوهای تصویری جزو ساده‌ترین لوگوهای موجود در جهان هستند.

کافی است طراح لوگو تمامی خلاقیت خود را به کار بگیرد و مناسب‌ترین تصویر را برای نمایش همه‌جانبه‌ی کسب‌‌‌وکارتان انتخاب کند و رنگ و روی آن را متناسب با هویت برندتان تغییر دهد. به همین سادگی لوگو تصویری شما آماده است و می‌توانید از آن برای پیشبرد اهداف کسب و کارتان استفاده کنید.

البته این‌‌ها به معنی بی‌ارزش بودن لوگو مارک‌ها نیستند و طراح برای رسیدن به یک نتیجه‌ی کارآمد و راهبردی از تمام خلاقیت و تخصص خود کمک خواهد گرفت. بنابراین هزینه‌ی طراحی این لوگو و سختی‌های کار طراحی متناسب با میزان زحمت و علم طراح تعیین خواهد شد.

پیمان اکبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader