خانه » آموزش » لوگو تایپ چیست؟
20 آبان 1401

لوگو تایپ چیست؟

لوگوتایپ چیست؟

لوگوتایپ نوعی لوگو است که بیشتر بر پایه متن می باشد. لوگو تایپ به عنوان یک نشان گرافیکی متن محور، می تواند نقش موثری را در حوزه مارکتینگ و برندینگ ایفا کند؛ چرا که این محصول گرافیکی، عنصر مهمی در هویت بصری برند محسوب می شود.

تجربه نشان می دهد که افراد از طریق منابع بصری، به سرعت و به شکلی موثر پیام های گوناگون را دریافته و تحت تأثیر قرار می گیرند. تصاویر زیبا، خط خوش و ترکیب رنگ جذاب، همواره سبب برانگیختن توجه و احساسات مثبت در افراد خواهد شد. اهمیت این نکته در امور مربوط به بازاریابی و تبلیغات، بسیار بارز است. به نحوی که طراحی لوگو و استفاده از المان هایی که در عین زیبایی و رسایی، نام برند را در ذهن مخاطب ماندگار سازند، از مهم ترین اهداف و دغدغه های فعالین این عرصه می باشد.

در این مقاله قصد داریم به نوع خاصی از لوگو یعنی لوگوتایپ بپردازیم و با شیوه و اصول طراحی، کاربردها و خصوصیات مختلف آن بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

لوگو تایپ

لوگو تایپ (Logotype) یا نشانه نوشته، شیوه ای خاص و هنرمندانه در نمایش نام برند می باشد. به این صورت که اسم برند با خطی مناسب و یا حتی با استفاده از فونت های ابداعی، نوشته می شود و طراح از انواع المان ها و روش های خلاقانه برای تزئین یا نمایش بهتر آن استفاده می کند.

به عبارتی دیگر، لوگوتایپ نوعی لوگو است که در آن متن و کلمه، نقش محوری داشته و طراحی ها حول محور آن انجام می گیرند. لوگو تایپ، هم می تواند جزئی از لوگو باشد و در کنار لوگومارک به کار برده شود و هم می تواند به صورت مجزا، به عنوان یک لوگو و نماد گرافیکی مستقل که دربردارنده هویت بصری برند است، به کار برده شود.

در این بین، کاربرد تکنیک های ماهرانه ای چون شیوه های متفاوت چینش حروف و یا نوشتار آن ها، ترسیم کلمات به اشکال نمادین یا ترکیب خلاقانه رنگ، می تواند در تهیه و ارائه یک لوگوتایپ مناسب و جذاب، کارآمد واقع شوند.

این روزها استفاده از لوگو تایپ به جای دیگر انواع لوگو، مورد توجه بسیاری از شرکت ها و موسسات قرار گرفته است و برخی از آن ها به قدری در این زمینه موفق عمل کرده اند که توانسته اند رنگ ها و فونت های به کار رفته در طرح خود را به صورت نمادین در ذهن مخاطب ماندگار سازند؛ همانند ترکیب رنگ منحصر به فرد لوگوتایپ گوگل یا شیوه خاص نوشتار حروف به روی شیشه های کوکاکولا.

 

اما به راستی مزیت استفاده از حروف و واژگان نسبت به اشکال و تصاویر دیگر چیست؟ آیا طراحی و کاربرد لوگو تایپ برای تمامی شرکت ها و برندها مناسب است؟

در ادامه به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت.

مزایای لوگوتایپ

طراحی لوگو برای یک شرکت، موسسه یا حتی کمپین، سبب برقراری ارتباط بهتر و موثرتر میان برند و مخاطب خواهد شد. چراکه جذابیت بصری و توجه به عناصر نمادشناختی، همواره ذهن افراد را به خود درگیر کرده و در خاطر آن ها ماندگار خواهد شد. این امر در انتخاب برند توسط مشتری و القای تصورات دلخواه به او، نقش موثری را ایفا خواهد نمود. به همین علت است که امروزه علاوه بر بنگاه های تجاری، حتی موسسات سیاسی، اجتماعی و علمی نیز لوگو و نمادهای منحصر به خود را دارند.

اما ایجاد ارتباط میان ذهن مشتری و برند از طریق یک عامل بصری، با وجود موثر بودن، فرآیندی است غیرمستقیم. در حالی که در صورت به کار بردن لوگوتایپ، علاوه بر امکان استفاده از همان المان ها و جنبه های خلاقانه و چشم نواز، قابلیت ارائه مستقیم نام برند نیز فراهم می گردد. در این صورت، تأثیر تبلیغات بسیار بیشتر بوده و برند موردنظر، به صورت سریع و بی واسطه به مشتریان معرفی می گردد؛ یک تیر و دو نشان!

این امر برای کسب و کارهایی که به صورت ماهرانه نام گذاری شده اند و یا نامشان بیانگر ماهیت اصلی و اهداف آن هاست، مزیت قابل توجهی محسوب می گردد. همچنین کاربرد برخی واژگان و اصطلاحات در نام کامل برندها، می تواند توجه مشتری را به شکل چشمگیری به خود معطوف نماید؛ همانند استفاده از نام شهرهای اصلی صادر کننده کالای مورد نظر. در چنین شرایطی طراح می تواند از نام برند به عنوان محور کار خود استفاده نموده و یک لوگو تایپ جذاب و خلاقانه طراحی کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از لوگوتایپ، منحصر به فرد بودن آن است. دیگر اشکال لوگو ممکن است به یکدیگر شبیه باشند و یا در نتیجه تقلید خودآگاه یا ناخودآگاه طراحان از سایر نمونه ها، چندان ویژه و متمایز به نظر نیایند. اما لوگو تایپ به علت کاربرد نام اصلی برند، به طور ذاتی، شکل و شمایلی مختص به خود داشته و مگر در مواردی استثنایی، قربانی تقلید یا تشابه اتفاقی نخواهد شد.

همچنین لوگوتایپ اگر به شکل اصولی و ماهرانه طراحی شود، می تواند شکلی رسمی به خود گرفته و برای کسب و کارهای مربوط به حوزه هایی چون علم و فناوری، حوزه های حقوقی و غذایی، صنعت و… گزینه مناسبی باشد.

معایب لوگو تایپ

همانطور که گفتیم، طراحی و کاربرد لوگوتایپ امتیازات فراوانی را به همراه دارد. اما همانند سایر روش ها، می تواند معایبی نیز داشته باشد. البته این معایب و مزایا نسبت به حوزه اصلی فعالیت برند، متغیر خواهند بود و نهایتا نوع کسب و کار مربوطه، در انتخاب نهایی، نقش موثری ایفا می کند.

مهم ترین پیش نیاز برای در اختیار داشتن یک لوگو تایپ استاندارد، برخورداری برند از یک نام مناسب و هوشمندانه است. نام های کوتاه و مختصر، بهترین گزینه ها برای تبدیل شدن به لوگوتایپ هستند و درست برعکس آن، نام های بسیار طولانی و تکراری، معمولا طرح جذابی را ایجاد نمی کنند. اگر لوگوتایپ هایی را که در ذهنتان ماندگار شده اند به یاد بیاورید، مشاهده می کنید که اغلب دربردارنده یک یا دو کلمه همه فهم و کوتاه هستند. مانند نام برندهایی چون سامسونگ و ایسوس.

به علاوه، تبلیغات موفق از راه استفاده از لوگوتایپ، برای کسب و کارهایی که چندان از شهرت برخوردار نبوده و نامشان کمتر به گوش می رسد، برای حصول نتایج موفقیت آمیز، به صرف زمان، هزینه و انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت.

همچنین مهم ترین خاصیت لوگو تایپ، ماندگار شدن آن در ذهن مشتری است. پس اگر نسبت به نام انتخاب شده برای برند اطمینان خاطر ندارید و احتمال می دهید که نام فوق در آینده دچار تغییر گردد، بهتر است گزینه لوگوتایپ را از نظر دور سازید. چرا که با تغییر نام، بدیهی است که لوگو تایپ نیز بلااستفاده خواهد شد و علاوه بر نیاز به صرف هزینه مجدد برای طراحی لوگوی جدید، مخاطب دچار سردرگمی شده و احتمالا با نسخه جدید، ارتباط خوبی برقرار نخواهد کرد.

یکی دیگر از معایب طراحی این نوع از لوگو، محدود بودن حیطه خلاقیت است. در اینجا طراح، نماد یا تصویری تازه را از هیچ خلق نخواهد کرد. بلکه کار خود را با شکل دادن به یک نوشته از قبل تعیین شده پیش خواهد برد.

پیمان اکبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader